Leírás és Paraméterek
Dunaplaszt Lábazatfesték: Tartós matt bevonat kültéri falakra és tetőkre
Szeretnéd házad lábazatát nemcsak esztétikailag felújítani, de hatékonyan védeni is a környezeti hatásoktól, különösen a felcsapódó esővíztől és a téli sózástól? Vagy a régi, megfakult palatetőknek adnál új színt és egyben védelmet? A Dunaplaszt lábazatfesték (a gyártói dokumentációban gyakran Dunaplaszt Palafesték néven is szerepel, mivel kiválóan alkalmas erre a célra) egy speciális, vizes bázisú akrilát diszperziós festék, amelyet kifejezetten kültéri ásványi felületek és palák védelmére és színezésére fejlesztettek ki. Ez a festék megbízható megoldást kínál ott, ahol fontos az időjárásállóság, a vízállóság és a tartós, matt felület. Kiválóan alkalmas új és régi palák festésére, valamint lábazat, vakolat és betonfelület felcsapó víz és lefolyó víz elleni védelmére.
A Dunaplaszt lábazatfesték egyik nagy előnye a vizes bázisú összetétel. Ez nemcsak a környezetbarátabb felhasználást és az alacsonyabb VOC tartalmat (mindössze 7 g/l) jelenti, hanem a felhasználó számára is kellemesebb munkavégzést tesz lehetővé, mivel szinte szagtalan, és a szerszámok egyszerűen vízzel tisztíthatók (amíg a festék friss). A bevonat gyorsan szárad, a rétegek között mindössze 1-3 óra várakozási idő szükséges normál körülmények között, így a munka haladós. A kikeményedett festékréteg egyenletes, matt felületet ad, amely rendkívül tartós: súrolásálló (több ezer ciklust bír), vízálló (akár 72 órás folyamatos vízbemerítést is károsodás nélkül elvisel) és fényálló, tehát a színét is hosszan megőrzi. Felhordása egyszerű, történhet ecsettel vagy szórással is, a megfelelő, kissé sűrűbb konzisztenciát vízzel lehet beállítani. Ideális választás tehát pala tető felújítására festéssel, vagy tartós lábazatfestéknek kültérre, de kiválóan használható bármilyen időjárásálló festékként vakolatra vagy betonra, ahol fontos a kültéri falfelület védelme felcsapó víz ellen.
A megfelelő védelem és tartósság érdekében a gyártó három réteg festék felhordását javasolja, speciális hígítási arányokkal. Az első, 20%-ban hígított réteg alapozóként funkcionál, mélyebben beszívódik és biztosítja a tapadást, míg a következő, kevésbé hígított (5% és 5-10%) rétegek építik fel a vastagságot és a fedést. Ez a rétegrend biztosítja a beton lábazat védelmét víz ellen, és megakadályozza a nedvesség bejutását a szerkezetbe. Fontos tudni, hogy bár veszélyes anyagot nem tartalmaz, vizes bázisa miatt fagyveszélyes, ezért tárolása és szállítása során óvni kell a fagytól. Ha egy könnyen használható, tartós, vizes bázisú festéket keresel lábazatra vagy palára, amely bizonyítottan ellenáll az időjárásnak, a Dunaplaszt lábazatfesték remek választás.
Miért válaszd a Dunaplaszt lábazatfestéket?
- Védi a lábazatot, betont, vakolatot és palát a felcsapó víz és az időjárás ellen.
- Kiválóan alkalmas pala (eternit) tetők festésére, felújítására is.
- Időjárásálló, vízálló és fényálló, tartós matt bevonatot képez.
- Gyorsan szárad, a rétegek között rövid (1-3 óra) várakozási idővel.
- Vizes bázisú: Enyhébb szagú, alacsony VOC tartalmú, vízzel tisztítható szerszámok.
- Súrolásálló: Ellenáll a mechanikai igénybevételnek is.
- Ecsettel és szórással is könnyen felhordható.
- Nem tartalmaz veszélyes anyagot a jelölés szerint.
- 3 rétegben alkalmazva komplett bevonatrendszert képez alapozással együtt.
Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK)
- Ez a festék csak lábazatra és palára jó? Bár a neve ezeket emeli ki, az Dunaplaszt lábazatfesték alkalmas mindenféle kültéri vakolt és betonfelület festésére is, ahol fontos a felcsapó víz elleni védelem és a tartós, matt bevonat. Tehát használhatod lábazaton, palatetőn, betonkerítésen, vakolt homlokzati részeken is.
- Mennyire tartós ez a festék kültéren? Nagyon tartós. Időjárásálló, vízálló és fényálló bevonatot képez. A minőségi jellemzők között szereplő tesztek (72 órás vízbemerítés, 300 órás fényállóság, 5000 ciklusos súrolásállóság) igazolják a kiváló ellenálló képességét. Megfelelő felhordás (3 réteg) esetén hosszú távú védelmet nyújt.
- Kell alapozni a festés előtt? Általában nem kell külön alapozót használni. A rendszer úgy van kialakítva, hogy az első réteg Dunaplaszt lábazatfestéket 20% vízzel hígítva kell felvinni, ez szolgál alapozóként és impregnáló rétegként. Fontos azonban, hogy a felület megfelelően elő legyen készítve (tiszta, pormentes, stabil)! Régi, festetlen palát vagy erősen nedvszívó felületet célszerű lehet az első réteg előtt enyhén benedvesíteni.
- Hány rétegben kell felvinni és mennyire kell hígítani? A gyártó a megfelelő védőhatás érdekében három réteg felhordását javasolja:
- Első réteg (alapozó): 20% vízzel hígítva.
- Második réteg: 5% vízzel hígítva.
- Harmadik réteg: 5-10% vízzel hígítva. A rétegek között 1-3 óra száradási időt kell hagyni (amikor az előző réteg már tapintásra nem ragad).
- Mivel lehet tisztítani az eszközöket? Mivel ez egy vizes bázisú festék, a szerszámokat (ecset, szórópisztoly) és az esetleges elcseppenéseket használat után azonnal, bő vízzel le lehet mosni. A megszáradt festék eltávolítása már nehezebb, esetleg agresszív oldószerrel vagy mechanikusan lehetséges.
Felhasználás
A Dunaplaszt Lábazatfesték használata lépésről lépésre – Védelem és szín
A Dunaplaszt lábazatfesték (vagy Palafesték) alkalmazása egyszerű, de a tartós eredmény érdekében kövesd az alábbi lépéseket, különös tekintettel a rétegrendszerre és a hígításra:
- Felület Előkészítése (Tiszta és Stabil Alap!)
- Az alapfelület (pala, lábazat, vakolat, beton) legyen szilárd, hordképes, tiszta, por-, olaj- és zsírmentes.
- Távolíts el minden laza, pergő részt! Ez vonatkozik a régi, málló festékrétegekre, vakolatdarabokra vagy a pala felületén lévő algásodásra, mohásodásra is (ezeket mechanikusan, pl. drótkefével, spaklival vagy magasnyomású mosóval távolítsd el).
- Új pala: Legyen portalanítva. Ha olajos szennyeződés van rajta (pl. gyártásból adódóan), azt távolítsd el. Ha a pala a napsütéstől erősen felmelegedett, az első réteg felhordása előtt enyhén nedvesítsd be.
- Régi, festetlen pala: Az alapos mechanikai tisztítás (laza részek, alga eltávolítása) és vizes mosás után a még nedves felületre vidd fel az első (20%-ban hígított) festékréteget. Ez segíti a jobb beszívódást és tapadást.
- Vakolat és beton: Legyenek tiszták és pormentesek. Erősen nedvszívó vagy felmelegedett felületet itt is érdemes lehet enyhén előnedvesíteni az első réteg előtt.
- Festék Előkészítése és Hígítás (Rétegenként Külön!)
- Használat előtt a festéket a vödörben mindig alaposan keverd fel, amíg teljesen homogén nem lesz!
- 1. Réteg (Alapozó/Impregnáló): Hígítsd a kimért festékmennyiséget 20% tiszta csapvízzel. Keverd el alaposan.
- 2. Réteg: Hígítsd a festéket 5% tiszta csapvízzel. Keverd el alaposan.
- 3. Réteg: Hígítsd a festéket 5-10% tiszta csapvízzel (a kívánt konzisztenciától függően). Keverd el alaposan.
- Tipp: A vizet mindig kis részletekben, folyamatos keverés mellett add a festékhez, hogy elkerüld a csomósodást és a túlzott levegőbekeverést.
- Környezeti Feltételek
- Csak akkor kezdj neki a festésnek, ha a levegő és a festendő felület hőmérséklete is legalább +10°C. Alacsonyabb hőmérsékleten a festék filmképződése nem megfelelő, a száradás extrém módon lelassul.
- Kerüld a festést tűző napon (a felület túl gyorsan száradhat), esőben, vagy ha rövid időn belül eső várható, illetve erős szélben (ami szintén gyorsítja a száradást és port hordhat a felületre).
- Felhordás (3 Rétegben!)
- Vidd fel a festéket a megfelelő hígításban ecsettel vagy szórással egyenletesen a felületre.
- 1. Réteg: A 20%-os hígítású alapozó réteget vidd fel. Hagyd száradni kb. 1-3 órát (hőmérséklettől függően), amíg tapintásra már nem ragad ("fogás-biztos").
- 2. Réteg: Hordd fel az 5%-os hígítású festéket. Hagyd ezt is megszáradni tapadásmentesre (szintén kb. 1-3 óra).
- 3. Réteg: Vidd fel az 5-10%-os hígítású fedőréteget. Ügyelj az egyenletes fedésre és az esztétikus megjelenésre.
- Védelem Száradás Közben
- Az utolsó réteg felhordását követően óvd a frissen festett felületet az esőtől legalább 5 órán keresztül (+20°C-on). Hidegebb, párásabb időben ez az idő hosszabb lehet!
- Teljes Kiszáradás
- Bár a rétegek között viszonylag gyorsan lehet haladni, a festék teljes kiszáradása és a bevonat végleges tulajdonságainak (pl. vízállóság, súrolásállóság) kialakulása több napot vesz igénybe. Az 5. fokozatú (kemény) száradást kb. 24 óra alatt éri el +20°C-on.
- Tisztítás
- A használt szerszámokat (ecset, szórópisztoly) és az esetleges festékfoltokat, elcseppenéseket azonnal, még a festék megszáradása előtt, bő, tiszta vízzel mosd le alaposan! A megszáradt festék eltávolítása nehéz, agresszív oldószert (pl. nitrohígítót) vagy mechanikus módszert igényelhet.
- Tárolás (Fagyveszély!)
- A maradék festéket tartalmazó vödröt légmentesen zárd le. FAGYVESZÉLYES! Csak fagymentes helyen, +5°C és +25°C (max +30°C) közötti hőmérsékleten tárold! Ne tedd ki közvetlen napsütésnek!
A Dunaplaszt lábazatfesték szakszerű, 3 rétegű felhordásával tartós és esztétikus védelmet biztosíthatsz kültéri felületeidnek. Mindig figyelj a megfelelő előkészítésre és a hígítási arányokra!
Vélemények
Hasonló termékek
Héra Szilikát Homlokzat és beltéri falfesték Fehér -válaszható kiszerelésekben -Trilak
Raktáron17.990 Ft16.990 Ft -tólThermotek Dryvit Szilikonos Homlokzatfelújító festék - választható kiszerelések -Trilak
Raktáron12.990 Ft -tól