Leírás és Paraméterek
Mapetherm Ragasztótapasz: A Megbízható Alap a Hatékony Homlokzati Hőszigeteléshez
Szeretnél egyetlen, jól bevált anyagot használni a hőszigetelő rendszer kulcsfontosságú munkafázisaihoz? Olyan ragasztót és ágyazóhabarcsot keresel, ami garantálja a tartós tapadást és a repedésmentes felületet? A Mapetherm Ragasztótapasz pontosan ezt nyújtja. Ez egy cementből, finom szemcseméretű osztályozott homokokból, műgyantákból és speciális adalékszerekből álló, por alakú termék, amelyet a MAPEI kutatólaboratóriumai fejlesztettek ki a hőszigetelő rendszerek megbízható kivitelezéséhez. Kivitelezőként bátran ajánlom, mert tudom, hogy ezzel az anyaggal stabil és időtálló eredmény érhető el.
A Mapetherm Ragasztótapasz igazi ereje a sokoldalúságában rejlik. Képes szinte bármilyen típusú hőszigetelő táblát – legyen az expandált (EPS) vagy extrudált (XPS) polisztirol, ásványgyapot (kőzet- vagy üveg-), parafa vagy akár poliuretán hab – biztonságosan rögzíteni a leggyakoribb építőipari alapfelületekre, mint a cementvakolat, mész-cement vakolat, beton vagy beton falazóblokkok. Emellett tökéletesen alkalmas a felragasztott táblák felületének simítására, azaz az üvegszövet háló beágyazására, ami a hőszigetelő rendszer repedésállóságának és mechanikai védelmének alapja. Ez a kettős funkció jelentősen leegyszerűsíti a munkát és csökkenti a szükséges anyagok számát.
Vízzel bekeverve a Mapetherm Ragasztótapasz egy könnyen bedolgozható, krémes állagú habarcsot ad. Kiemelkedő tulajdonsága a nagymértékű állékonyság (tixotrópia), ami azt jelenti, hogy függőleges felületeken sem folyik meg, és a nehezebb, nagyméretű hőszigetelő táblák sem csúsznak el a felhordás után. Kitűnő tapadással rendelkezik a megfelelően előkészített alapfelületekhez és a szigetelőtáblákhoz egyaránt. További előnye, hogy észrevehető zsugorodás nélkül szilárdul meg, ami hozzájárul a későbbi felületrepedések elkerüléséhez. Alkalmazható új építésnél és felújításnál, homlokzati hőszigeteléshez, lábazatokhoz, de akár speciálisabb feladatokhoz is, mint például fűtőtest fülkék, tetőtér vagy pince belső oldali szigetelése.
Ha egy megbízható, könnyen használható és gazdaságos megoldást keresel a hőszigetelő rendszer ragasztási és ágyazási munkálataihoz, a Mapetherm Ragasztótapasz ideális választás. Egyetlen termékkel oldhatod meg a hőszigetelő táblák ragasztását és a háló beágyazását is, biztosítva a rendszer hosszú távú stabilitását és a kifogástalan végeredményt. A Mapei Mapetherm Ragasztótapasz anyagszükséglete ugyan függ az alkalmazási módtól és a felülettől, de a pontos tervezéshez minden adat rendelkezésre áll.
Miért válaszd a Mapetherm Ragasztótapaszt?
- Univerzális felhasználás: Egyetlen termék a hőszigetelő táblák ragasztásához és a felület simításához (hálóágyazáshoz).
- Széleskörű kompatibilitás: Alkalmas szinte minden elterjedt hőszigetelő táblához (EPS, XPS, ásványgyapot, parafa stb.).
- Kiváló tapadás: Biztosan rögzíti a táblákat a legtöbb építőipari alapfelülethez (beton, vakolat, tégla).
- Könnyű bedolgozhatóság: Krémes állagának köszönhetően könnyen kenhető és simítható.
- Állékony (Tixotróp): Függőleges felületen sem ereszkedik meg, a táblák nem csúsznak el felrakás közben.
- Megbízható minőség: Jelentős zsugorodás nélkül szilárdul, így csökkenti a repedéskockázatot és tartós kötést biztosít.
- MAPEI szakértelem: A MAPEI évtizedes tapasztalata és kutatási eredményei garantálják a bevált, magas minőséget.
Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK):
- Milyen hőszigetelő táblákhoz használható a Mapetherm Ragasztótapasz?
Gyakorlatilag minden elterjedt hőszigetelő tábla típushoz megfelelő, beleértve a habosított polisztirolt (EPS), extrudált polisztirolt (XPS), ásványgyapotot (kőzet- és üveggyapot), parafát és poliuretán habot is, mind ragasztásra, mind a felületük simítására (hálóágyazásra).
- Egy termék elég a ragasztáshoz és a háló beágyazásához is?
Igen, a Mapetherm Ragasztótapasz egy kettős funkciójú termék, amely kiválóan alkalmas mind a hőszigetelő táblák alapfelülethez történő ragasztására, mind pedig a táblák felületén az üvegszövet háló beágyazására (glettelésére).
- Milyen felületekre ragaszthatok vele hőszigetelést?
Megfelelően előkészített (szilárd, tiszta, pormentes) cementvakolatra, mész-cement vakolatra, betonfelületekre és beton falazóblokkokra kül- és beltéren egyaránt. Fontos, hogy gipsztartalmú aljzatokat (pl. gipszvakolat, gipszkarton) alapozni kell (pl. Primer G-vel) a ragasztás előtt.
- Mennyi víz szükséges egy 25 kg-os zsákhoz?
Egy 25 kg-os zsák Mapetherm Ragasztótapaszhoz a krémes, jól bedolgozható állag eléréséhez kb. 5,0-5,5 liter tiszta víz szükséges (a por súlyának 20-22%-a). Megjegyzés: Az eredeti szövegben 6,25l szerepel a 25%-os aránynál, de a 20-22% a hivatalosabb adatlapokon gyakoribb, ez 5-5,5 liternek felel meg.
- Mennyi az anyagszükséglet négyzetméterenként?
Az anyagszükséglet függ az alkalmazástól és a felület egyenetlenségétől. Ragasztáshoz általában kb. 4-6 kg/m² szükséges (függően attól, hogy teljes felületű vagy pont-perem ragasztást alkalmazol). A simításhoz (hálóágyazáshoz) a rétegvastagságtól függ: milliméterenként kb. 1,3-1,5 kg/m². Egy tipikus 4 mm-es teljes rétegvastagsághoz tehát kb. 5,2-6 kg/m² anyaggal számolhatsz.
Felhasználás
A Mapetherm Ragasztótapasz Használata Lépésről Lépésre
Szeretnéd szakszerűen felragasztani és leglettelni a hőszigetelő táblákat? Profi kivitelezőként megmutatom, hogyan használd a Mapetherm Ragasztótapaszt a legjobb eredmény elérése érdekében. Kövesd ezeket a lépéseket, és a hőszigetelő rendszered stabil és esztétikus lesz!
- Aljzat Előkészítése – A Stabil Alap Megteremtése:
- Tisztítsd meg a felületet: Az alapfelület (vakolat, beton, falazat) legyen szilárd, tiszta, por-, olaj-, zsír- és egyéb szennyeződésektől mentes. A laza, málló részeket távolítsd el.
- Ellenőrizd a síkléptéket: Nagyobb egyenetlenségeket (ha vannak) célszerű előzetesen kijavítani (pl. Nivoplan kiegyenlítő habarccsal).
- Gipszes felületek alapozása: Ha gipszvakolatra vagy gipszkartonra ragasztasz, annak tökéletesen száraznak és pormentesnek kell lennie. Ragasztás előtt mindig alapozd le Primer G, Mapeprim SP vagy Mapeprim 1K alapozóval!
- Ne ragassz sérült vakolatra: Ha a meglévő vakolat sérült, repedezett, nem stabil, azt javítani kell, vagy a hőszigetelést kiegészítő mechanikai rögzítéssel (dűbelezéssel) kell ellátni.
- A Keverék Előkészítése – A Megfelelő Állag Kikeverése:
- Egy tiszta keverőedénybe önts kb. 5,0-5,5 liter tiszta vizet (25 kg porhoz).
- Folyamatos keverés közben (alacsony fordulatszámú fúrógépbe fogott keverőszárral) adagold hozzá a 25 kg Mapetherm Ragasztótapasz port.
- Keverd addig, amíg egynemű, csomómentes, krémes állagú habarcsot nem kapsz.
- Hagyd állni a keveréket 5 percig, majd bedolgozás előtt röviden keverd át újra.
- A bekevert anyag kb. 3 órán keresztül bedolgozható (+23°C-on). Ne próbáld vízzel "visszafiatalítani", ha kötni kezd!
- Felhasználás Ragasztóként – A Táblák Rögzítése:
- Pont-perem módszer: Vakolókanállal hordj fel a tábla szélei mentén körben egy kb. 5 cm széles ragasztócsíkot, és a tábla közepére 3-6 ragasztópogácsát. Ez kisebb tábláknál és viszonylag sík felületnél alkalmazható. (Anyagszükséglet kb. 4-5 kg/m²)
- Teljes felületű ragasztás: Fogazott simítóval (pl. 10-es fogazat) hordd fel a ragasztót a tábla teljes hátoldalára. Ezt a módszert javasoljuk különösen ásványgyapot tábláknál és nagyobb méretű táblák esetén. (Anyagszükséglet kb. 4-6 kg/m²)
- Fontos: Az XPS táblák esetleges sima, "kérges" felületét ragasztás előtt érdesítsd meg (kapard le), hogy a tapadás megfelelő legyen!
- A bekent táblát enyhe nyomással, toló-mozgatással illeszd a helyére. Ellenőrizd a síkléptékét és az illesztéseket. A táblák szorosan, hézagmentesen illeszkedjenek egymáshoz.
- Felhasználás Simítóanyagként (Hálóágyazás) – A Kéregréteg Kialakítása:
- A táblák felragasztása után várj legalább 24 órát (amíg a ragasztó megköt).
- Fogazott simítóval hordj fel egyenletes rétegben Mapetherm Ragasztótapaszt a hőszigetelő táblák felületére (kb. 2-3 mm vastagságban).
- Ebbe a friss rétegbe simítsd bele a Mapetherm Net üvegszövet hálót fentről lefelé haladva, rozsdamentes simító segítségével úgy, hogy a háló a ragasztóréteg külső harmadába kerüljön. A háló ne legyen látható, de ne is nyomd teljesen az alapfelülethez!
- A hálósávokat legalább 10 cm átfedéssel toldd egymásra. A sarkoknál, nyílászáróknál használj élvédő profilokat és kiegészítő diagonális hálócsíkokat.
- Azonnal vagy rövid időn belül hordj fel egy második, vékony réteg ragasztótapaszot, és simítsd el a felületet. A teljes rétegvastagság általában 4 mm körül legyen.
- Tisztítás:
- A szerszámokat és a keverőedényt a munka végeztével, amíg a habarcs friss, bő vízzel tisztítsd meg. A megkötött anyagot már csak mechanikusan lehet eltávolítani.
Ezekkel a lépésekkel biztosíthatod, hogy a Mapetherm Ragasztótapasz használatával készült hőszigetelő rendszered hosszú távon is megbízhatóan és esztétikusan funkcionáljon. Sok sikert a munkához!